Warto wiedzieć

Płytki – o czym pamiętać?

kafelkowanie poznańPłytki to popularny sposób pokrywania powierzchni. Przy stosunkowo niskiej cenie możemy otrzymać bardzo estetyczny efekt. I efektowne ściany, i podłogi. Istnieje kilka rodzajów płytek i nie każdy znajdzie zastosowanie w danym miejscu. Wszystko zależy od ich właściwości.

I tak płytki podłogowe powinny być antypoślizgowe i o odpowiedniej klasie ścieralności, jeśli chcemy, by nam długo służyły i zachowywały dobry wygląd. Wybierając takie kafle na podłogę, nie ryzykujemy zdrowiem domowników i dbamy o dłuższą żywotność płytek, bowiem zbierający się brud może zniszczyć ich powierzchnię.

Z kolei odpowiedni wybór płytek ściennych powinien uwzględniać wielkość płytki i jej kolor. Dzięki temu możemy optycznie zmniejszać lub zwiększać pomieszczenie, którym je wykładamy.

Balkony, tarasy czy ścieżki ogrodowe to miejsca najbardziej wymagające dla płytek. Dlatego koniecznie trzeba wybierać spośród tych najbardziej odpornych na warunki atmosferyczne, np. mrozoodporne. Dobrze na zewnątrz sprawdzi się też gres.

Bez względu na wybór rodzaju i model płytek zamówienia na większe powierzchnie (od kilkunastu metrów kwadratowych) należy składać z wyprzedzeniem nawet kilku tygodni lub upewnić się, że wybrany rodzaj jest zawsze na stanie w wybranym sklepie. Jeśli mamy więcej wątpliwości, warto skonsultować je z płytkarzem, który fachowym okiem oceni właściwości materiału oraz ewentualne trudności w jego położeniu na docelowe miejsce.